Güllich bácsiéknál jártam.
Már hosszabb ideje nem voltam igazi mászós túrán. Ugyan Hébe-hóba kijutottam Gerecsére, de inkább hétköznapok után maradt megfáradt önmagamat regeneráltam. Kissé magányosnak is éreztem magam, mikor egyedül maradtunk itthon Noncsival. Mindenki elhúzott Hvarra, vagy Volt-fesztiválra. Éppen ezért nagyon megörültem, amikor megláttam Bubb Feritől érkezet esemest. Frankenjurába hívott.
Frankenjura Németország délkeleti részén található Nürnberg környékén sacc/kb 760 kilométerre. Kényelmesen 7 óra alatt megtehető az út autópályán, éppen ezért Péntek délután 4-et céloztuk meg indulásnak a Sasadiról. Régebbi tapasztalataimból kiindulva direkt késtem, mert tudtam, hogy Pesti barátaim se lesznek pontosak. Talán a Vonzás-törvénye, vagy csak a szokásos indulás előtti szétcsúszás be is váltotta elképzeléseimet. Indulás: este 7. 5 fő: Huba, Feri, 2 Gábor, Én. Tehát hátul hárman ültünk, ami meglehetősen kényelmetlenné tette az utat, nem beszélve a lábam helyét kitöltő oxigénnel dúsított (jól működő agyért) karton ásványvízről. Hajnal kettőre megérkeztünk a Campingbe. Gyorsan felvertem a sátram, még néztem egy kicsit a körülöttem sötétlő tájat –próbáltam kivenni mi lehet előttem: talán szikla, vagy csak egy erdő…nem tudom. Gyorsan lefeküdtem aludni. Kezdődjék a kaland!
Régebben írtam már, hogy mennyire egyszerűen szokom meg a „csöves” életformát. 1nap alatt hajlandó vagyok barlanglakóvá válni, mintha mindig is így éltem volna. Másnaptól kezdve stagnált a harmónia, és a 9 nap, amennyit Németországban töltöttem, csak mélyítette bennem ezt az érzést.
Reggelente báránybégetésre, madárcsicsergésre, és a mellettem csörgedező patak halk csobogására ébredtem fel. Sátorból kibújva vibráló zöld szín éget bele a retinámba. A bárányok a távoli árnyékos részen legeltek a villanypásztor túloldalán. Napnak ezt a szakaszát lassú és kényelmes jelzőkkel illetném. 11 magyar gyűlt össze, hogy másszanak ezen a kultikus helyen, így persze, hogy nem ment az elindulás, mint karikacsapás. Meg amúgy sem ildomos sietni, mert… minek? De ezt itthon is elmondhatnánk.
Néha reggel elmentünk futni. Kis erdei utakon, kis falukon át, ahol alig van 20 házikó, patak mellett, hidakon keresztül, emelkedőn fel, gazdaságok mellett a gané szagtól sűrű levegőben. Sehol se egy eldobott csikk, vagy sörös üveg, illegális szemétlerakóról ne is beszéljünk… azt hiszem, ezt hozzánk hozzák… Visszatérve a kempingbe zuhanyzóhoz igyekeztem…mázli: a két zuhanyzóból az egyik mindig szabad volt. Egy euróért használhatsz meleg vizet, de nem is én lennék, ha éltem volna ezzel a komforttal.
Közeledett az indulás, néha ilyenkor tudtuk már, hogy több mint 500 körzetből melyikbe is mennyünk. Az emberek is készülődtek. Hihetetlen mennyien vannak itt. Recepció előtti asztalok megteltek pihenőnapot tartó kávézó-sütiző mászókkal, és az őket kerülgető nagy batyus, sziklához igyekvő, mindenféle nemzetiségű emberekkel.
Na, egy kicsit ugorjunk, mert nem akarok regényt írni. A mászást kicsit Fontainebleau- hoz hasonlítanám olyan értelemben, hogy a sziklák nem egy helyen találhatóak, aminek nagyon örültem, mert sokkal természet közelibb a mászás, és majdnem minden nap új helyeken találtuk magunkat. Egy szektorban változó mennyiségű és nehézségű út van. Környezet is változó: Vannak vadregényes erdők, ahol alig tőr be a napfény sűrűn nőtt fák között, furcsa formákat festve a sziklára, de van olyan szektor is ahol egy játszótér fölé nyúlnak a nagy áthajlások. Kérdés csak az: Te mit akarsz? Sziklák nagy része áthajló, de a több ezer útból, biztos csurran-cseppen befelé dőlő fal is. Ezt, ha akarod lecsekolhatod az 1000 oldalas, két kötetes kalauzban. Az utak többsége 15-25 méteres, elvétve találkozhatunk akár 40 méteres fallal is. A Fal tipikus frankenjurai mészkő, ami azt jelenti, hogy kiváló lyukérzékkel rendelkezők előnyben. Ízületekre fokozatosan kell figyelni, mert nem ritka a nagy áthajlásokban 3-2, sőt az 1 ujjas lyukak, amibe nekem úgy is belefér a 2.
9 napig mászni. Teljesen elvarázsolt az erdő. Utolsó napokban éreztem is az enyhe flúgosság édes ízét, ami miatt a kávét cukor nélkül iszom. Úgy éreztem teljesen elszigetelődtem az úgy mond civilizációtól, és a hétköznapoktól (Vagy talán itthon van az ember magányosan?), olyan értelembe véve, hogy szakítottam a megszokott életemmel. Se munka, se a megszokott problémák, de a megszokott barátaim és környezet sem volt velem. Talán ezt többet kell csinálnia az embernek, hogy tényleg megismerhesse magát. Figyelni kell minden egyes rezdülést, minden apró érzést és jelet.
Teltek a napok, és mi másztunk, de néha azért mi is tartottunk pihenő napot. Furcsa, nem is tudom mikor tartottam utoljára igazi pihenő napot. Hétvégén vagy mászni voltam, vagy lakásban dolgoztunk, de itt tényleg relaxáltam. Napozás, grillezés, slack line, olvasás, kajavásárlás (kint olcsóbb a kaja…). Erről nem is írok többet, mert abszolút lazulás volt.
hát ezt köszi Zsóti :)
VálaszTörlésegy ujjabb pjulinka-féle gyöngyszem!
VálaszTörlésAz írásodat olvasva is ugyanaz fogalmazódott meg bennem rólad, ami a személyes beszélgetéseink során is. Teljesen mindegy, hogy nehezet mászol-e, vagy könnyűt, sőt, az is, hogy mászol-e egyáltalán, de jó úton jársz, az biztos. :)
VálaszTörlésEz rendben volt, egy reklám szlogen jut eszembe: "olvasni öröm!"
VálaszTörlésAndris